گام به گام با قدرتمندترین فرمول موفقیت در دستیابی به اهداف و آرزوها

goal 1200x480 - گام به گام با قدرتمندترین فرمول موفقیت در دستیابی به اهداف و آرزوها
این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

هر اوضاع و شرایطی که در زندگی دارید، تماما، خواسته یا ناخواسته،رابطه مستقیمی با کیفیت روابط شما با اطرافیانتان دارد. باید به اندازه ای تاثیرگذار باشید تا آنها را ترغیب کنید، در راه رسیدن به اهدافتان به شما کمک کنند. یکی از مهم ترین مهارت های افراد موفق توانایی ساخت و نگه داری روابط سالم ،پایدار و مفید است؛ روابطی که نه تنها به آنها نفوذ و قدرت کافی برای ادامه ی مسیر را میدهد، بلکه به کمک طرف مقابل میتوانند ،زودتر و راحت تر به خواسته شان برسند.

ضمنا شما نسبت به خودتان احساس خوب و مثبتی خواهید داشت اگر بدانید که کنترل اوضاع و شرایط زندگی تان را در دست دارید؛ و البته، احساس بد و ناضایتی نسبت به خودتان خواهید داشت اگر بدانید بر اوضاع و شرایط زندگیتان کنترل ندارید. که به این قانون کنترل میگویند.

یعنی اینکه شما اگر بدانید، چطور باید بر 3 جنبه ی زندگی (ثروت، سلامتی و خوشبختی) کنترل کامل دارید احساس خوب و شادی نسبت به خودتان و زندگیتان خواهید داشت ، به زبان ساده تر، شما اگر بدانید چه کارهایی باید انجام دهید تا ثروتمند شوید، تا سلامت کامل داشته باشید و چه کارهایی لازم است انجام دهید یا ندهید تا احساس خوشبختی کنید؛ آن موقع نسبت به خودتان راضی و احساس مثبتی خواهید داشت.

هر انسانی مرکز کنترل درونی یا بیرونی دارد. افرادی که مرکز کنترل درونی دارند، تغییرات از درون آنها نشات میگیرد و اوضاع و شرایط معلول افکار و اعمال آنهاست و این افراد کاملا مسئولیت پذیرند و تصمیماتی اتخاذ میکنند که برایشان آینده ساز باشد.

افرادی که مرکز کنترل بیرونی دارند، دیگران را مقصر اوضاع و شرایط فعلی شان میدانند این افراد آنهایی هستند که همیشه بدنبال رئیس خوب، دوست ، محله ، شهر ، کشور خوب و … میگردند و هرگز آنرا پیدا نمیکنند و همیشه اوضاع و شرایط زندگیشان را نتیجه داشتن رئیس بد، دوست بد، روابط بد و … میدانند.

به مثال های زیر که افراد موفقی هستند توجه کنید :

 • بیل گیتس – متخصص کامپیوتر نیست، اما متخصصان و نوابغ کامپیوتری از سراسر دنیا برای او کار میکنند و او را ثروتمند میکنند.

 • احد عظیم زاده –  این کارآفرین بزرگ ایرانی فرش باف نیست، اما بزرگترین تاجر بین المللی فرش است و بهترین متخصصان فرش درحال کارکردن برای او هستند.

این به شما یاد بدهد مانند افرادی باشید که نامشان را در بالا خواندید.

یک فرد موفق در هر زمینه زندگی که باشد میخواهد از دیگران در راه رسیدن به خواسته هایتان کمک بگیرد.

نکته مهمی که باید بدانید این است : برای موفقیت نیاز به متخصص شدن در زمینه خاصی نیست. تنها کاری که باید انجام دهید پیروی از فرمول جادویی است که در ادامه میخوانید.

فرمول ساده و کاربردی برای موفقیت

اگر میخواهید فرد موفقی در زندگی باشید و عزت نفس بالایی داشته باشید و از زندگی کردن لذت ببرید، باید زندگیتان را در مسیری برنامه ریزی کنید که کنترل بیشتری بر امورات آن و اتفاقاتی که برایتان خواهد افتاد داشته باشید و مهم تر از همه، بدست آوردن مهارت استفاده از قدرت، هوش و  نیروی دیگران در راه رسیدن به اهدافتان است.

یکی از ویژگی های افراد موفق هدفمند بودن آنهاست.

با هدفمندی و یافتن راه های صحیح دست یابی به اهداف، تغییرات مطلوب بسیاری را مي توان در زندگی بوجود آورد.

همه افراد موفق ، آگاهانه یا ناآگاهانه چهار دستور ساده زیر را برای رسیدن به خواسته‌ها و هدفهای خود استفاده میكنند .

1 ـ تعیین هدف و خواسته ها

761578_f03b_2

ابتدا باید خواسته های خود را به روشنی مشخص کنید. در زندگی روزمره چه چیزهایی وجود دارد که شما را ناراحت می کند و مایل هستید آن را تغییر دهید؟ به چه موضوعاتی اشتیاق دارید؟ چه چیزهایی کیفیت زندگی شما را تغییر میدهد؟ چه موضوعاتی احساس رضایتتان را افزایش می دهد؟ چه مهارتی فراگیرید؟ چه تصمیمی در زمینه مالی باید بگیرید؟ و...

اینها سوالاتی هستند که به شما کمک میکنند، به تصویر روشنی از خواسته ها و نیازهای خود برسید.

خواسته ها و اهداف خود را در این هشت حیطه مشخص کنید:

 1. اخلاقی و معنوی       ٢. تحصیلی                 3. شغلی                ٤. مالی

٥. سلامت جسمانی          ٦. سلامت روانی          ٧. اجتماعی            ٨. تفریحی

2 ـ انتخاب اهداف

how-to-choose-goals-med-web

به فهرستی که از خواسته های خود تهیه کردید مراجعه کنید و از بین آنها: ٤ هدف بلند مدت  و ٤هدف میان مدت و ٤هدف کوتاه مدت(کاری که می توانید طی چند روز یا کمتر انجام دهید) انتخاب کنید.

سپس این١٢ هدف انتخاب شده را ارزیابی کنید و مناسب ترین آنها را برگزینید.جهت ارزیابی فاکتورهای زیر را درنظر بگیرید.شدت علاقه واشتیاق شما برای هر هدف چقدر است؟ رسیدن به این هدف چقدر می تواند کیفیت زندگی شما را تغییردهد؟ چقدر زمان،تلاش،استرس یا پول برای رسیدن به این هدف باید صرف کنید؟ چه موانعی در رسیدن به هدف وجود دارد؟

و در نهایت از هر یک از اهداف بلند مدت،میان مدت وکوتاه مدت،یک هدف را که احتمال دستیابی به آن بیشتر است وبا توجه به فاکتورهای ذکر شده از فیلتر شما گذشته است را انتخاب کنید.به اینصورت شما تا اینجا 3 هدف را برای خود مشخص کرده اید.

3 ـ برنامه ریزی برای اهداف

dr_610a9b11d701ffca9235b72ebd414c4b

حال وقت آن است که ببینید چگونه،کی،کجا و به کمک چه کسانی به اهداف خود دست می یابید. مراحلی را که برای رسیدن به هدف لازم است در یک چارچوب زمانی فهرست کنید.

ببینید چه خصلتها یا مهارت هایی را برای رسیدن به هدف باید در خود ایجاد کنید. چه عواملی ممکن است مانع اجرای برنامه شما شود و چه نیروهایی شما را به سمت هدف سوق میدهد. با شناسایی این عوامل وپیش بینی راهکارها با آمادگی بیشتری وارد مرحله عمل می شوید. می توانید با گفتن مراحل دستیابی به هدف، به یکی از دوستان یا اعضای خانواده، خود را برای اجرای برنامه متعهد کنید.

4ـ عمل

taking-action-for-results

بدین ترتیب شما دارای مجموعه ای از اهداف هستید که تکلیف خود را با آنها میدانید چرا که برای رسیدن به آنها دارای یک برنامه مشخص با چارچوب زمانی روشن هستید. حالا نوبت اجراست، به برنامه عمل کنید اما شادی و لذت را فراموش نکنید. ما می‌خواهیم با شادمانی به هدف برسیم نه اینکه ابتدا به هدف برسیم بعد شادی کنیم.

وقتی در مسیر تغییر و تکامل باشیم و مسئولیت رفتارمان را خود، به عهده بگیریم احساس شادی و رضایت دور از انتظار نیست. وقتی به هدفها نزدیک می شوید بلافاصله هدفی تازه انتخاب کنید. هرهفته حداقل یک هدف کوتاه مدت را انجام دهید چرا که موجب تقویت روحیه شده و شما را برای رسیدن به اهداف بزرگتر یاری میکند.

5ـ بازنگری

review

نحوه عملکرد خود برای رسیدن به هدف را بازنگری کنید. اگر متوجه شدید که لازم است تغییراتی لحاظ شود انعطاف پذیر باشید و با ترمیم و تصحیح مراحل، احتمال رسیدن به هدف را افزایش دهید. ببینید کجای کار ایراد داشته، شاید اطلاعات شما ناکافی بوده، شاید اهداف شما واقع بینانه نبوده یا اینکه اشکالی در برنامه‌ریزی وجود داشته، شاید مدیریت زمانی ضعیف بوده وگاهی هم ترس از شکست مانعی است در رسیدن به هدف. در هر صورت فرضیات و شیوه کار خود را برخی مواقع تغییر دهید تا به هدف برسید.

فراموش نكنيد كه:

بیشتر مردم همان اندازه خوشبختند که خودشان می‌خواهند.

آبراهام لینکلن

خلاصه :

 1. ابتدا خواسته و اهداف خود را مشخص كنید و برای اهداف مشخص شده برنامه‌ریزی کنید.

 2. دست به عمل بزنید. زیرا داشتن آرزو كافی نیست.

 3. تیز حس باشید (یعنی اینکه ببینید نحوه عملكرد شما برای رسیدن به هدف، مفید و موثر است یا نه. برای یك فرضیه بی‌ارزش، نیروی خود را بیهوده هدر ندهید).

 4. انعطاف پذیر باشید (فرضیات و شیوه كار خود را برخی مواقع عوض كنید تا به هدف برسید. قابلیت انعطاف، باعث می‌شود كه نظرات تازه‌ای پیدا كنید و به نتایج تازه‌تری برسید).

نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

4 ستون طلایی هدف گذاری

 
 

5 دیدگاه ها

 1. علی حسینی گفت:

  مطالعه کردم به نکات خوبی اشاره کرین انشاالله همیشه موفق باشین

 2. رضا گفت:

  سلام برای من که خیلی عالی بود
  ممنونم

 3. صحرا گفت:

  هر هفته یه بار سایت شما رو مطالعه میکنم و مقالات را مطالعه میکنم و خیلی هم دوست دارم یه سری هم خرید داشته باشم چندین ماه هست به سایت شما مراجعه دارم موفق باشین

 4. فرزانه گفت:

  ممنون به تمامی نکاتی که اشاره کردین خیلی برام مفید بودن بازم تشکر

 5. masume گفت:

  عالی و مفید بود.

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی
چالش هدفگذاری 14 روزه
همین حالا دانلود میکنم
close-link