https://metafekr.com/wp-admin/post.php?post=5202&action=edit

65689 - مقایسه ذهن خودآگاه و نا‌‌‌خودآگاه

مقایسه ذهن ناخودآگاه و ضمیر خودآگاه

ذهن ناخودآگاه مکانی است که همه چیز در آن ذخیره می شود؛ همه آن چیزی که در گذشته بوده و اکنون در ذهن خودآگاهتان وجود ندارد.

ضمیر ناخودآگاه یا ضمیر ناهشیار همه  تجربیات گذشته، اعتقادات، خاطرات، مهارت‌های شما و همه شرایطی که در آن قرار گرفته اید و همچنین همه تصاویری که تاکنون دیده اید را در خود ذخیره می کند.

ذهن ناخودآگاه در انسان از سن چهار ماهگی جنینی و همزمان با ایجاد حس شنوایی ایجاد می شود و تا پایان زندگی همراه ما خواهد بود.

این حس تا حدود زیادی در شکل گیری احساس ما نقش ایفا می کند.

تا پیش از سن سه سالگی تنها ضمیر ناخودآگاه در ما شکل می گیرد و تقویت می شود.

و پس از آن ضمیر خودآگاه شروع به تقویت شدن می کند. به همین دلیل تربیت فرزندان در سه سال ابتدایی زندگی پر اهمیت است.

عملکرد ذهن ناخودآگاه

عملکرد ذهن ناخودآگاه به این صورت است که اطلاعات جمع آوری شده از طریق حواس پنج گانه(شنوایی، بویایی، چشایی، لامسه و بینایی) وارد ضمیر ناخودآگاه می‌شوند و در تصمیم گیری و واکنش‌های ما نقش مهمی را ایفا می کنند.

حجم این اطلاعات آنقدر زیاد است که ضمیر خودآگاه ما توانایی پردازش و درک تمام آنها را ندارد ولی ضمیر ناخودآگاه با دقت این اطلاعات را زیر نظر دارد.

ضمیر ناخودآگاه توانایی تشخیص واقعی بودن رویدادها یا رویاها را ندارد و تمامی اطلاعات را جدی فرض می کند.

برای مثال باور به دلگیر بودن غروب جمعه، حس غربت را در ضمیر ناخودآگاه ما ایجاد می کند. بدون اینکه دلیل واقعی برای آن وجود داشته باشد.

رسیدن به موفقیت با بهبود تصمیم های ضمیر ناخودآگاه امکان پذیر است.

بهترین حالت این است که ذهن خودآگاه و ناخودآگاه همراه هم به‌عنوان پدیده‌ای واحد کار کنند و هر دو در یک مسیر پیش بروند و حرکت کنند.

 

154 - مقایسه ذهن خودآگاه و نا‌‌‌خودآگاه

 

برای داشتن یک زندگی بهتر و رسیدن به موفقیت های بزرگ، یکی از مهمترین نقاط تمرکز، توجه به باورها، عادت ها و احساسات است.

این عوامل نقشی مهم در تصمیم گیری های ناخودآگاه ما و ایجاد احساس و رویکردهای ما دارند تا جایی که در توان دارید سعی کنید باورهای مثبت و سازنده و عادت های خوب را در خود پرورش دهید. این کار باعث می شود تصمیم های غیرهوشمندانه شما هم در مسیر موفقیت و پیروزی شما باشند.

 

مثالی از درک ضمیر ناخودآگاه 

بهترین راه برای درک ضمیر یا ذهن ناخودآگاه مثال فردی است که می خواهد رانندگی یاد بگیرید. در آغاز وقتی می‌خواهد روی حرکات مختلف برای هدایت ماشین تمرکز کند، نمی تواند در حال رانندگی صحبت کند. پس به این نتیجه می رسید که وی هنوز از ضمیر خودآگاهش برای رانندگی استفاده می کند.

image001 - مقایسه ذهن خودآگاه و نا‌‌‌خودآگاه

ضمیر ناخودآگاه؛ خلبان خودکار!

چند روز بعد، رانندگی برایش تبدیل به یک عادت طبیعی می شود که به صورت اتوماتیک و خود به خود صورت می گیرد بدون نیاز به فکر کردن.

این شخص حتی شروع به استفاده از تلفن همراه خود یا صحبت کردن با دوست خود در هنگام رانندگی می کند.

این اتفاق به این دلیل می افتد که عادت به رانندگی وارد ضمیر ناخودآگاه وی شده است و در نتیجه ضمیر خودآگاه دیگر نیازی به درگیر بودن ندارد. و به وی اجازه می دهد  هنگام رانندگی کردن بتواند با تلفن همراه خود نیز صحبت کند.

البته به یاد داشته باشید مهمترین وظیفه ضمیر ناخودآگاه ایجاد احساس ها و عواطفی می باشد که ناگهان و به صورت خودکار ایجاد می شوند. مثلا وقتی قصد یک سخنرانی را دارید، همه ترس ها و نگرانی های در واقع توسط همین ضمیر ناخودآگاه شما ایجاد و کنترل می شود.

مثال خوب دیگر برای درک بهتر مفهوم ناخودآگاه فرایند تنفس است.

قبلا از اینکه جمله قبلی را مطالعه کنید، تنفس شما زیر نظر ناخودآگاه تان بود. اکنون از شما می خواهم تلاش کنید که نفس کشیدن خود را برای چند ثانیه کنترل کنید.

مطمئنا می توانید اینکار را انجام دهید. اما این بار ضمیر خودآگاه شما است که کنترل تنفس شما را به دست گرفته است اما به محض اینکه تمرکز خود را کنار بگذارید، ناخوآگاهتان دوباره مسئولیت این کار را به عهده خواهد گرفت.

یکی از بهترین تکنیکهابرای نفوذ در ضمیر ناخودآگاه برای تغییر باورها و عادتها استفاده از جملات تاکیدی مثبت و پیام هاینهان هست.

اگر شما سابلیمینال پنهان  یا جملات تاکیدی مثبت را در هر بخشی از زندگیتون درست تمرین کنید.

براحتی میتوانید ذهن ناخوداگاه‌تان را آموزش دهید و  به مرور با تکرار آنها موانع ، مقاومتها و باورهای مخرب ذهنی‌تون را حذف کنید.

اگر به شما بگویم فقط با گذاشتن ذهنتان در معرض سابلیمینال پنهان و جملات تاکیدی مثبت میتوانید به هر آنچه که گفته شد یا به هر انچه که در آرزویش هستید برسید آیا تمایل دارید آن را امتحان کنید؟

این 7 جمله تاکیدی مثبت به شما کمک خواهد کرد تا تبدیل به بهترین نسخه از خودتان شوید.

 

 

مقالات زیر را در این ارتباط پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید :

 تصویرسازی ذهنی و تاثیر آن بر ضمیر ناخود‌آگاه با یک داستان واقعی

تاثیر جملات تاکیدی مثبت تصویری بر تقویت باورهای ضمیر ناخودآگاه

 

 

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

6 دیدگاه ها

 1. فرجی گفت:

  سلام زمانیکه عصبانی میشم چطوری ذهنم را سریع کنترل کنم. ممنون میشم پاسخ بدید.

  • متا فکر گفت:

   متافکری عزیز سلام .
   برای کنترل سریع ذهن در زمان عصبانیت،
   قبل از اینکه هیچ واکنشی از خودتان نشان دهید سعی کنید ذهن خودتون را با فکر کردن در مورد چیز دیگری منحرف کنید و حتی تا 10 بشمارید. تا میزان عصبانیت شما کاهش یابد.

 2. مریم گفت:

  ممنون بابت مطالب تون. چطوری میتونم ضمیر ناخودآگاهم را فعال کنم؟

 3. ناشناس گفت:

  چطوری ضمیر ناخودآگاه خودم را کنترل کنم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی
چالش هدفگذاری 14 روزه
همین حالا دانلود میکنم
close-link