چگونه جملات تاکیدی مثبت و قدرتمند رو بسازیم تا برای ما کار کنند؟
این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

جملات تاکیدی مثبت، یک جمله ایست که با اعتماد به نفس درباره یک حقیقت درک شده  گفته میشه.

جملات تاکیدی مثبت کمک کرده هزاران نفر از مردم تغییرات مهم در زندگی شون ایجاد کنن.  اما جملات تاکیدی همیشه برای همه کار نمی کنن.

چرا یک نفر با استفاده از این ابزار به موفقیت های بزرگ میرسه در حالی که دیگری اصلا هیچ نتیجه ای رو نمی‌بینه ؟

جملات تاکیدی مثبت می تونن کار کنن به دلیل اینکه اون ها قادر هستن ذهنت رو به باور کردن جملات مثبت بیان شده، برنامه ریزی کنن.

به این دلیل که ذهن تفاوت بین آنچه که واقعی یا خیالی هستش رو نمیدونه.

وقتی که شما یک فیلم تماشا میکنی و شروع به خنده یا گریه میکنی، ذهنت بر ویژگیهای روی صفحه نمایش تاکید داره، اگرچه اون فیلم فقط یه افسانه است.

هر دو نوع جملات تاکیدی مثبت و منفی وجود دارد.

جملات-تاکیدی-مثبت-و-منفی

من مطمئن هستم که بسیاری از ما ها می تونیم بچگی هایمون رو به یاد بیاوریم. زمانیکه توسط یک معلم، پدر و مادر یا مربی به ما گفته میشد که ما توانایی انجام کاری رو نداریم، و یا ما بیش از حد چاق و دست و پا چلفتی، و غیره هستیم.

این جملات منفی می تونن در ذهن خودآگاه یا ناخودآگاه با ما بمونن و سپس ما آنها رو در سراسر زندگیمون تقویت کنیم.

برطبق گفته های هاینز کوهات پدر روانشناسی، ترس از شکست غالبا با ترس دوران کودکی، هم از لحاظ جسمی یا عاطفی در ارتباط هستش. هنگامی که از شکست می ترسیم ، تمایل داریم ریسک ها رو به صورت خیلی زیاد برآورد کنیم. و بدترین سناریوی ممکن رو تصور کنیم. چیزی که تصور میکنیم به طوری وحشتناک هستش که خودمان رو متقاعد میکنیم که حتی نباید سعی کنیم تغییر کنیم. از فرصت ها‌مون برای موفقیت اجتناب میکنیم. و سپس وقتی جملات تاکیدی منفی رو شکست میدیم، ناخواسته دوباره تایید میکنیم که  "موفقیت تنها در سرنوشت من نوشته نشده".

اگر باورهای منفی عمیقا در ذهن ناخودآگاه مان ریشه دارند، پس ضمیر ناخودآگاه قادر هست تا جملات تاکیدی مثبت را باطل کند، حتی اگر از آن آگاهی نداشته باشیم. 

این یکی از دلایل اساسیه که چرا جملات تاکیدی مثبت برای بسیاری از مردم درست کار نمیکنه.

از آنجائیکه اون الگوهای فکری خیلی قوی رو آزار میده و تاثیر جملات مثبت رو بر هم میزنه،

پس چگونه می تونیم نیروی بیشتری به جملات تاکیدی اضافه کنیم، به طوری که قدرت اون بر تفکر منفی ما غلبه کنه؟

در اینجا چند پیشنهاد در مورد چگونگی ایجاد جملات تاکیدی مثبت رو میگم تا با استفاده از اونها بتونین جملات مثبتی درست کنین که برای شما کار کنن.

ایجاد-جملات-تاکیدی-مثبت

پنج مرحله طلایی برای ایجاد جملات تاکیدی مثبت، موثر و قدرتمند:

مرحله 1: تهیه لیستی از افکار و باور های منفی

جملات-تاکیدی-مثبتایجاد یک لیست از آنچه که شما همیشه از اون به عنوان ویژگی های منفی خودت، بهشون فکر می کنی. شامل هر گونه انتقادات دیگران که در مورد شما ساخته شده و شما در ایجادش نقش داشتین؛ یا اون چیزی که خواهر و برادرت ، پدر و مادرت و همسالان خودت در مورد شما بکار میبردند و می گفتند(زمانی که شما یک بچه بودی)، و یا آنچه رئیست در آخرین ارزیابی سالانه به شما گفته.

اگر اونها دقیق هستن و تمامی معایبی که داریم رو به یاد می آورند، پس در مورد اونها قضاوت منفی نکن. این یکی از زیبایی های انسان بودنه.

به سادگی یک یادداشتی از اونها رو ایجاد کن و نکات مشترک رو جستجو کن.  مثل "من بی ارزش هستم." این یک شروع عالی برای ایجاد تغییر به زندگی ت خواهد بود.

جملات-تاکیدی-مثبت

در واقع با این کار، باورهای محدود کننده و مفاهیم ناسالم  رو شناسایی میکنی و از اونها مطلع میشی و در جهت رفع اون ها اقداماتی انجام میدی.

مرحله 2:ساخت جملات تاکیدی مثبت

جملات-تاکیدی-مثبت

حالا جملات تاکیدی مثبت از قضاوت خودت رو بنویس. ممکنه بخوای از گنجینه اصطلاحنامه برای پیدا کردن کلمات قدرتمند تر به تقویت جملاتت استفاده کنی.

به عنوان مثال به جای گفتن، "من ارزشمندم " می‌تونی بگی، " من جالب توجه و گرامی ام ."

بعد از اینکه جملات تاکیدیت رو نوشتی ، از یک دوست نزدیک بخواه تا اونها رو برات بخونه تا ببینی اونها پیشنهاد قویتر برای تقویت اون جملات رو دارند یا نه.

مرحله 3:تکرار جملات تاکیدی مثبت

با صدای بلند جملات تاکیدیت رو برای حدود ده دقیقه، دو بار در روز (قبل از خواب و بعد از بیدار شدن) گوش بده .

زمان ایده آل برای انجام این کار ، زمانیه که شما در حال درست کردن و یا اصلاح باورهای خودتون هستی. بنابراین میتونی به خودت در آینه نگاه کنی و جملات تاکیدی مثبت ات رو تکرار کنی.

گزینه دیگه ای که میتونه برای تقویت باورهای جدیدت کمک کنه و انجام دادنش آسونه، نوشتن جملات تاکیدی چندین بار در یک دفتر یادداشته.

همیشه توجه داشته باش، از اونجائیکه اونها رو مینویسی اگر سبک نوشتنت تغییر کرد، این می تونه نشانه ای از این باشه که چگونه ذهنت مفاهیم جدید رو درک میکنه.

مرحله 4:درک و باور کردن جملات تاکیدی مثبت

جملات تاکیدی مثبت رو با عمق وجودت درک و باور کن. زمانیکه باورهای منفی رو در گام اول نوشتی، مثل اینکه داری تکرار میکنی و دستت رو بر روی ناحیه ای که احساس ناراحت میکنی، قرار میدی.

وقتی داری جملات تاکیدی رو در ارتباط با اون میگی و یا مینویسی، نفس عمیق بکش.

از اونجائیکه ذهنت رو برنامه ریزی مجدد میکنی، می خوای ذهنت رو از مفهوم جملات تاکیدی به حالت واقعی، تجسم مثبت از کیفیتی که به دنبالشی، حرکت بدی.

مرحله 5:یک دوست یا یک مربی پیدا کن

جملات-تاکیدی-مثبت

یک دوست یا مربی برای تکرار جملات تاکیدی مثبت پیدا کن.  به عنوان مثال اونها به شما می گن ، "شما جالب توجه و ارزشمند هستید". اگر کسی رو نداشتی که با اون احساس راحتی کنی، میتونی در برابر آینه وایستی،و به عنوان کسی که پیام های سالم رو تقویت میکنه، استفاده کنی.

جملات تاکیدی مثبت می توانند یک ابزار قدرتمند برای کمک به شما برای تغییر خلق و خوی و حالت ذهنیت باشن و تغییراتی رو که در زندگیت آرزو داشتی رو آشکار کنن.

اما زمانی جملات تاکیدی مثبت خوب کار میکنند که در ابتدا بتونی باورهای ناسالم رو که مخالف اونها هستی رو تشخیص بدی.

اگه این موارد پیشنهادی هنوز هم کمکت نمی کنن پس ممکنه نیاز داشته باشی یک مشاور حرفه ای رو ببینی تا  بهت کمک کنه آنچه که در عمق ناخودآگاهت به خاک سپردی رو کشف کنی و یا تمرین مدیتیشن با تمرکز حواس رو شروع کنی.

جملات-تاکیدی-مثبت
مدیتیشن (اندیشه) با تمرکز حواس، یک روش بسیار موثره تا کمک کنه الگوهای فکری ناخودآگاه ت رو کشف کنی و به شما اجازه می ده تا اونها رو شناسایی کنی.

چیزی که سالمه، منفی و یا متضاد هست رو دسته بندی کن. تمرکز حواس در مورد تغییر نیست، بلکه اون در مورد قدرت و توانایی پذیرش اولین چیز هایی هست که غیر ممکن ها رو به آنچه امکان پذیره، تبدیل میکنه. سعی کن اون رو انجام بدی و ببینی که چگونه زندگیت رو بهبود می ده! منبع:دکتر رونالد الکساندر، نویسنده کتاب ، ' ذهن عاقل، ذهن باز'؛ مدیر اجرایی، موسسه آموزشی ذهن باز.

اگر این مقاله را بطور کامل مطالعه کردید، سعی کنید همیشه عمل و زندگیتان جذاب شود و همچنین برای دوستان و خانواده عزیزتان بفرستید تا زندگی آنها هم جذابتر شود.

 

 

در همین زمینه، مقالات زیر را توصیه میکنیم بخوانید :

 

4 ستون طلایی هدف گذاری

 
 

3 دیدگاه ها

 1. مهدی کریمی گفت:

  کتابهای دکتر رونالد الکساندر همشون جالب و پر محتواست خیلی خوشحالم که از کتابهای ایشون هم استفاده میکنید

 2. سلام من تازه با سایت شما آشنا شدم مطلب بسیار خوبی بود فق یک سوال داشتم اینکه چند بار باید این جملات تاکیدی تکرار بشه و چند روز؟ کاش تجربه عملی را هم می گفتید

  • متا فکر گفت:

   دوست عزیز سلام
   بهترین نتایج زمانی اتفاق می افتد که روزی دو بار، اول صبح و اواخر شب قبل از خواب، این جملات تاکیدی را با درک و باور عمیق تکرار کنید.
   نکته خیلی مهم این است که به صورت مستمر به این جملات گوش بدی تا بهترین نتایج رو بدست بیارید.
   طی تماس و مشاوره هایی که با استفاده کنندگان از جملات تاکیدی داشتیم، متوجه شدیم که همه ی کاربران از این محصولات رضایت کامل رو دارند و این جملات تاکیدی براشون از لحاظ انگیزشی در جهت رسیدن به اهدافشون خیلی تاثیر گذار بوده و میزان رضایت از زندگیشون رو بصورت چشمگیری افزایش یافته.
   برای اطمینان از تاثیر جملات تاکیدی، می توانید از بخش دانلود رایگان وبسایت، بخشی از جملات تاکیدی را دانلود و استفاده کنید.https://metafekr.com/download-free
   با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی
چالش هدفگذاری 14 روزه
همین حالا دانلود میکنم
close-link