تکنیک ای اف تی

تکنیک ای اف تی - EFT

EFT METAFEKR.COM - تکنیکی جادویی ای‌اف‌تی

تکنیک ای اف تی، تکنیکی قدرتمند برای رسیدن به خواسته‌ها

ای اف تی چیست‌؟

EFT مخفف Emotional Freedom Technique یا تکنیک رهایی ذهن ،  ضربه تراپی و رهاسازی احساسات می باشد.

تکنیکEFT بسیار قدرتمند است و می تواند درجا حال شما را عالی کند افرادی که از این تکنیک استفاده کرده اند همگی می گویند که این تکنیک مانند آب روی آتش هست.

یک تکنیک آزاد سازی عاطفی است که در آن از نوک انگشتان برای تحریک نقاط انرژی در روی بدن استفاده می شود.

این روش درمانی از این ایده ناشی می شود که علت همه ی احساسات منفی اختلال در سیستم انرژی بدن است.

ای اف تی چیست و چگونه کار می‌کند؟

در ای اف تی مانند طب فشاری تمرکز کار روی نقاط «مریدین» یا همان کانال‌های انرژی است تا بتوان تعادل ازدست‌رفته را به سیستم انرژی بدن بازگرداند.

گفته می‌شود که این بازگشت تعادل انرژی می‌تواند علائمی را که بر اثر تجربه یا احساسی منفی شکل گرفته‌اند، کاهش دهد.

طب چینی بر این باور است که انرژی بدن در نقاط «مریدین» جریان دارد. این گذرگاه‌ها به تعادل جریان انرژی در بدن و حفظ سلامتی کمک می‌کنند. اما هر چیزی که این تعادل را بهم بزند، می‌تواند موجب بیماری و کسالت شود.

مدافعان ای اف تی معتقدند که با ضربه می‌توان به انرژی بدن دسترسی پیدا کرد و به قسمتی از مغز که استرس را کنترل می‌کند، سیگنال فرستاد. درواقع حرف‌شان این است که وقتی نقاط «مریدین» با ضربه تحریک می‌شوند، می‌توانند از استرس و احساسات منفی بکاهند و درنتیجه تعادل ازدست‌رفته را به سیستم انرژی مختل‌شده‌ی بدن بازگردانند.

جذب ثروت با ای اف تی

توانگری و ثروت حق همه است و فقط افکار دائمی ماست که راه دسترسی به آن را بر روی ما بسته است، شاید بنظر بیاد که دیگران یا نظام و دولت جلوی جاری شدن ثروت و برکت را گرفته باشند که البته توهمی بزرگ است.

ای اف تی می تواند در رسیدن به وضعیت ذهنی و غلبه بر موانع درونی ثروتمند شدن و درک توانگری در اطراف و در درونمان ما را یاری دهد.

شناسایی باورهای محدود‌کننده و ای‌اف‌تی

قبل از شروع تمرینات جذب ثروت با ای اف تی، برای شروع هر باور منفی یا موانع ذهنی درونی را که درباره ثروت دارید یادداشت کنید و آنها را با ضربات ای اف تی هدف بگیرید و از بین ببرید و به جای آنها باورهای ثروت ساز و مثبت را جایگزین کنید.

ای اف تی چگونه انجام می شود ؟

مدافعان ای اف تی اعتقاد دارند که با زدن ضربه می توان به انرژی بدن دسترسی پیدا کرد و به قسمتی از مغز که استرس را کنترل می کند ، سیگنال فرستاد. وقتی که نقاط مریدین با ضربه تحریک شوند می توانند استرس و احساسات منفی را کاهش دهند و در نتیجه تعادل از دست رفته را به سیستم انرژی مختل شده بدن بازگردانند.

در طب چینی اینگونه باور دارند که انرژی بدن در نقاط مریدین جریان دارد. این گذرگاه ها به تعادل جریان انرژی در بدن و حفظ سلامتی کمک می کنند ، ولی هر چیزی که این تعادل را بهم بزند می تواند موجب کسالت و بیماری شود.

مراحل انجام ای اف تی:

ای اف تی را می توان به ۵ مرحله تقسیم کرد، این ۵ مرحله عبارتند از :

۱- مشخص کردن مشکل:

در این مرحله ابتدا باید یک مسئله ای که سالهاست در روند طبیعی زندگی شما اختلال ایجاد کرده را مشخص نمایید. مشکل یا ترسی را که دارید تشخیص دهید چون در زمان انجام ضربات همین مشکل و یا ترس کانون توجه تان است.

۲- ارزیابی شدت‌ اولیه‌‌ی مشکل :

بعد از اینکه مشکلتان را تشخیص دادید شدت آن را هم مشخص کنید، به مشکلتان از صفر تا ده نمره بدهید.( ۱۰ یعنی حادترین ).

درد جسمی یا روحی و هر ناراحتی دیگه ای را که به خاطر مشکل خاصی احساس می کنید را ارزیابی کنید. با انجام این کار می توانید بعد از انجام مراحل کامل ای اف تی میزان بهبود بخشی را بسنجید.

مثلا اگر قبل از ضربه زدن شدت اولیه مشکلتان را ۱۰ ارزیابی کردید و بعد از انجام ضربات شدت آزار دهندگی مشکلتان به ۵ رسید ، یعنی اینکه از این روش ۵۰ درصد نتیجه گرفته اید.

۳- تنظیم و جمله سازی:

قبل از شروع کردن به انجام ضربات برای خودتان جمله تاکیدی بسازید که مشکلتان را توضیح دهد. برای ساخت جمله که باید موقع انجام ضربات بیان شود نکات زیر را رعایت کنید:

 • اذعان به مشکل‌تان
 • پذیرش خودتان با وجود مشکلی که دارید.

برای مثال می توانید اینطوری جمله بسازید: با اینکه ….(هر مشکل یا ترسی را که دارید در این قسمت جمله جاگذاری کنید.) عمیقا و کاملا خودم را می پذیرم.

این جمله رایج ترین جمله ای است که در ای اف تی استفاده می شود.

عبارت رایج این است :” با اینکه من این [ترس یا مشکل] را دارم ، اما خودم را عمیقا و کاملاً می پذیرم.”

مشکلی را که میخواهید بیان کنید،هیچ محدودیتی ندارد و درباره ی هر چیزی میتواند باشد.

بطور مثال:

با اینکه سرم درد میکنه، عمیقا و کاملا خودم را می پذیرم.

با اینکه می دانم چاقم، با اینحال خودمو دوست دارمو قبول دارم.

با اینکه شکست عشقی خوردم ، عمیقا و کاملا خودم را می پذیرم.

با اینکه از ارتفاع وحشت دارم، عمیقا و کاملا خودم را می پذیرم.

با اینکه از صحبت کردن در جمع خجالت میکشم، عمیقا و کاملا خودم را می پذیرم.

همان‌طور که دیدید، می‌توانید قسمت اول جمله را باتوجه به مشکل‌ خاص خودتان تغییر بدهید، اما دقت داشته باشید که فقط باید به مشکل خودتان اشاره کنید و نه مشکل کسی دیگر.

برای اینکه از پریشانی حاصل از مشکلات‌تان خلاص شوید، باید حس فقط خودتان را مشخص کنید.

برای مثال به‌جای «بااینکه مادرم مریض است، عمیقا و کاملا خودم را می‌پذیرم»، بهتر است بگویید: «بااینکه به‌خاطر مریضی مادرم ناراحتم، عمیقا و کاملا خودم را می‌پذیرم».

مهم نیست که این جملات را باور دارید یا نه، بلکه فقط باید بیان‌شان کنید. اگر طرز بیان‌تان با احساس و تأکید همراه باشد، بهتر است؛ اما اگر عادی هم بگویید کفایت می‌کند. ضمنا بهتر است که جمله‌تان را با صدای بلند ادا کنید، اما اگر به هر دلیلی ترجیح می‌دهید که زیرلب زمزمه کنید، هم اشکالی ندارد.

۴- انجام ضربات ای اف تی – نقاط مریدین:

در زنجیره‌ی ضربات ای اف تی باید به پایانه‌های ۹ نقطه‌ از نقاط مریدین آهسته ضربه بزنید. درمجموع ۱۲ نقطه‌ی مریدین اصلی به‌ صورت متقارن در دو طرف بدن وجود دارد که هرکدام‌شان به یکی از اندام ‌های داخلی مربوط هستند. اما در ای اف تی  بیشتر روی این ۹ نقطه کار می‌شود:

etf1 1 - تکنیکی جادویی ای‌اف‌تی
نقاط انرژی
etf2 - تکنیکی جادویی ای‌اف‌تی
 • لبه‌ی دست : این نقطه در قسمت گوشتی لبه‌ی خارجی دست، در جایی بین بالای مچ و پایه‌ی انگشت کوچک، قرار دارد. KC همان قسمتی از دست است که با آن در کاراته برای شکستن اجسام ضربه وارد می‌کنند.
 • بالای سر : اگر از بالای سر یک گوش‌تان را با خطی به گوش دیگرتان وصل کنید و خط دیگری هم از بینی تا پشت گردن‌تان بکشید، نقطه‌ی TH درست در محل تلاقی این دو خط خواهد بود.
 • ابرو : این نقطه در ابتدای ابرو درست بالای کناره‌ی بینی قرار دارد.
 • گوشه‌ی چشم : این نقطه روی استخوان لبه‌ی خارجی گوشه‌ی چشم قرار دارد.
 • زیر چشم : این نقطه روی استخوان زیر چشم حدود ۲/۵ سانتی‌متر پایین‌تر از مردمک قرار دارد.
 • زیر بینی : این نقطه در محدوده‌ی کوچک بین انتهای بینی و بالای لب بالایی قرار دارد.
 • چانه : این نقطه دقیقا روی چانه نیست، بلکه بین فرورفتگی چانه و لب پایینی قرار دارد.
 • ابتدای ترقوه : این نقطه در محل تلاقی جناغ، ترقوه و دنده‌ی اول قرار دارد. برای جایابی این نقطه ابتدا انگشت اشاره‌تان را روی شکاف U شکل بالای استخوان سینه قرار دهید، (تقریبا جایی که گره کراوات قرار می‌گیرد). انگشت‌تان را از پایین همین قسمت U شکل حدود ۲/۵ سانتی‌متر به‌سمت ناف حرکت دهید. این نقطه بااینکه دقیقا روی ترقوه نیست، برای راحتی به این اسم شناخته می‌شود.
 • زیربغل : این نقطه حدود ۱۰ سانتی‌متر پایین‌تر از زیربغل قرار دارد.
etf - تکنیکی جادویی ای‌اف‌تی

از نقطه‌ kc لبه‌ دست شروع کنید و هم‌زمان جمله‌ای که را در مرحله‌ی قبل ساختید،۳ بار تکرار کنید.

بعد به هرکدام از نقاط زیر به‌ همین ترتیبی که آمده است، ۷ بار ضربه بزنید:

 • ابرو
 • گوشه‌ی چشم
 • زیر چشم
 • زیر بینی
 • چانه
 • ابتدای ترقوه
 • زیربغل

بعد از ضربه‌ زدن به نقطه‌ی زیربغل زنجیره‌ی ضربات را با ضربه‌زدن به نقطه‌ی بالای سر تمام کنید.

همین‌طور که نقاط ضربه را یکی‌یکی دنبال می‌کنید، جمله‌ی یادآوری را که همان کوتاه‌شده‌ی جمله‌ی تأکیدی‌ مرحله‌ی قبل است با خودتان تکرار کنید.

برای مثال اگر جمله‌تان این بود: «بااینکه به‌خاطر بیماری مادرم ناراحتم، عمیقا و کاملا خودم را می‌پذیرم»، جمله‌ی یادآوری‌تان می‌تواند این باشد: «ناراحتم که مادرم مریض است». این جمله را در نقاط ضربه با خودتان بگویید. زنجیره‌ی ضربات را هم می‌توانید دو تا سه بار تکرار کنید.

۵- ارزیابی کردن دوباره شدت مشکلتان:

بعد از اتمام مراحل ضربه زنی ای اف تی دوباره به مشکلتان از ۰ تا ۱۰ نمره بدهید، حالا این نمره را با نمره ی قبل از انجام ضربات مقایسه کنید؛اگر به نمره ی صفر هنوز نرسیده می توانید دوباره این تکنیک را تکرار کنید.

راحت ترین راه ریشه‌یابی در ای‌اف‌تی

در نقاط ای اف تی ضربه بزنید (حداقل 15 دور) مخاطب تون کودک درون و ناخودآگاه باشه ازشون بپرسید علت و ریشه…چیه ؟ چرا…؟

مثلا علت وریشه اینکه من به درآمد بالای 10 میلیون نمیرسم چیه؟ چرا درآمدم بیشتر از 10 میلیون نمیشه؟

ریشه های اصلی به صورت خاطره هست وقتی به ریشه ها رسیدید، سعی کنید سریع خنثی اش کنید مخصوصا اگر اون موضوع براتون ناخوشاینده.

برای هر موضوع اکثرا بیش از یک ریشه وجود دارد.

کاربرد‌های ای‌اف‌تی

ای اف تی بهمون کمک میکنه تا این مشکلات رو برطرف کنیم:

 • خاطرات منفی گذشته
 • چاقی و لاغری
 • اضطراب و بیخوابی و اعتیاد
 • بیماری های جسمی ، میگرن ، دیابت
 • افسردگی ، وسواس ، خشم
 • ترس ها و انواع فوبیا
 • بی انگیزگی و خشم

ای اف تی بهمون کمک می کنه به این اهداف برسیم:

 • سلامتس – تناسب اندام
 • رشد معنوی – خودشناسی -پذیرش خود
 • پیشرفت تحصیلی
 • انگیزه بالا – آرامش – بهبود روابط -بهبود کارآیی
 • پیشرفت مالی و شغلی
 • اعتماد به نفس بالا – عزت نفس بالا – دوست داشتن خود

این لیست میتواند بی پایان باشد…

کشف بزرگ ای اف تی

در روان درمانی متداول اعتقاد بر این است که احساسات ناخوشایند ما خاطرات ناگوار ماست.

اما ما در تکنیک ای اف تی معتقدیم دلیل اصلی احساسات ناخوشایندمان خود خاطره نیست بلکه انرژی هیجانی ناشی از اون خاطره است.

در بعضی روش ها از فرد خواسته میشه بارها وقایع دردناک احساسی را مرور کند اما در EFT خاطره در جای خودش مهمه اما لازم نیست جرئیات خاطرات وحشتناکتان را مرور کنید.

ممکن است این خاطرات سهمی در احساسات ناخواسته داشته باشن ولی دلیل اصلی نیستند پس نیازی نیست به شکل دردناکی وقت صرف اونها بکنید.

وقتی که سیستم انرژی بدنمان نامتعادل شود ، یک اتصال الکتریکی در ما ایجاد میشود و این اتصالی را با زدن ضربات ماهرانه ای اف تی میتوانیم برطرف کنیم تا اون احساس ناخوشایند از بین برود.

پس انواع ترس ها، خشم، غم ، نگرانی ، افسردگی ، خاطرات ناگوار اختلال استرس پس از سانحه، اضطراب و احساس گناه ناشی از اختلال در سیستم انرژی بدنمان است.

در حقیقت تمام احساساتی که باعث میشوند شما در ورزش ، شغل، تحصیل ، روابط عاطفی و هر حیطه ای از زندگیتون دچار مشکل بشید با یک روش قابل حل هستند.

آیا باید به ای اف تی اعتقاد داشته باشیم تا اثر بذاره؟

این سوالی است که در ذهن اکثر افراد به وجود می آید و دچار شک و تردید می شوند و می خواهند بدانند با این وجود اثر گذاری دارد ؟

آیا حتما باید اعتقاد داشت؟ خیر ، با توجه به اینکه ضربات موقع ای اف تی زدن بر روی مریدین ها و نقاط ابتدایی یا انتهایی اونها زده میشه ، چه شما اعتقاد داشته باشید یا نداشته باشید باعث آزاد شدن انرژی منفی گیر افتاده در مریدین ها میشود و معمولا شما اون رها شدن انرژی منفی را حس می کنید.

رسیدن به اندامی ایده‌ال با ای‌اف‌تی

تمامی روشهایی که قبلا به کار می بردید را از ذهنتان پاک کرد . کسانی که می گفتند برای لاغری باید حتما جراحی کرد، باید حتما از آمپول ها و قرص هایی که روزانه تبلیغ آنها را از رسانه ها میبینیم استفاده کرد . چاقی یک استعداد است و کاری نمیشه کرد و در واقع درمانی ندارد .

اینها همگی باورهای فرهنگی و خانوادگی است که جزو باورهای مخرب است و ای اف تی می تواند بر تمام این باورها خط بطلان بکشد.

ما می توانیم با ای اف تی روی تناسب اندام کار کنیم و روی سه بخش ضربه بزنیم :

اولین بخشی که باید روی آن کار کنیم خود چاقی است. یعنی باید آن را به عنوان یک حقیقت بپذیریم و روی آن ضربه بزنیم و بگوییم باوجودیکه می دانم چاقم با اینحال خودمو دوست دارمو قبول دارم.

دومین بخش، کار روی احساسات منفی ای است که در وجود خود احساس می کنیم یا دیگران به ما منتقل می کنند. باوجودیکه همه مسخرم می کنند خودم رو دوست دارم، با وجودیکه لباسام دیگه اندازم نمیشه با اینحال خودم رو می بخشم و با همه وجود قبول می کنم. استرس زیادی دارم، فشار عصبی زیادی رو تحمل می کنم، از خودم خشمگینم ف از همه خشمگینم، حس میکنم هیشکی دوسم نداره و…!

سومین بخش کار روی تغییر نگرش هاست ، با وجودیکه مشکل چاقی دارم با اینجال خودمو می پذیرمو از امروز یکم بیشتر هوای خودم و سلامتیمو دارم. یکم بیشتر خودمو دوست دارم. تحرکمو بیشتر می کنم. دوستای ورزشکار بیشتری رو پیدا می کنم. می دونم به خودم خیلی اسیب زدم با اینحال خودمو می بخشم و یاد می گیرم که چطور بیشتر از خودم مراقبت کنم. تصمیم می گیرم که فقط ده درصد بیشتر به خودم عشق بورزم و تحرکمو بیشنر کنم.

کاربرد ای‌اف‌تی برای جذب عشق

همانطور که گفته شد در ای اف تی فرد باید بروی خودش تمرکز کند، پس این سوال پیش می آید که چگونه می توان با کاربرد این روش فرد دیگری را به خود جذب کرد و عشق را به زندگی دعوت کرد؟

برای این منظور فرد باید احساس ارزشمندی و دوست داشته شدن را در خود پرورش دهد. باید ترس از دست دادن و بی لیاقتی و مورد بی توجهی قرار گرفتن را از خود دور کند.

در واقع افرادی که به دنبال به کار بردن ای اف تی برای جذب عشق هستند باید بر روی عزت نفس خود تمرکز کنند. آنها باید با زدودن باورهای منفی درباره خودشان، شخصیت جدید از خود خلق کنند که نه تنها نیازمند دیگری نیست بلکه این شخصیت همگان را به خود جذب کند.

روش دیگر

با سابلیمینال و جملات تاکیدی در زمینه های مختلف ، عزت نفس ، تقویت اعتماد به نفس، کاهش استرس ، جذب ثروت و موفقیت و باورهای خودتان را به سرعت تقویت خواهد کرد.

برای خودباوری خودتان بر روی لینک های زیر کلیک کنید.

این مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دانلود رایگان کتاب الکترونیکی
چالش هدفگذاری 14 روزه
همین حالا دانلود میکنم
close-link